zadzwoń: 33 854 50 45

napisz: kosta@kosta.pl

UE

Porady eksperta

Jak dbać-elewacja z kamienia

Dodano: 7 października 2015

Odpowiednie zabezpieczenia i właściwa konserwacja, to klucz do trwałej i estetycznej elewacji.

elewacja z kamienia
Fot. www.ekodachpol.pl

Kamień naturalny, choć jest surowcem trwałym, nie jest „nietykalny”. Na jego estetykę i trwałość ma wpływ szereg czynników między innymi:

  • czynniki atmosferyczne (opady, promieniowanie UV, zmiany temperatury);
  • sole i kwasy pochodzące z wód gruntowych;
  • grzyby, mchy i porosty powstające na zawilgoconych kamieniach;
  • kwaśne deszcze.

Zanim weźmiemy się do montowania elewacji, granity, wapienie i piaskowce trzeba poddać polerowaniu, szlifowaniu bądź wygładzaniu. Czynności te zamykają pory w ich strukturze, co w konsekwencji zapobiega wnikaniu w głąb brudu. Tak wykończony kamień jest również odporniejszy na działanie wiatru, słońca czy deszczu, ponieważ nie matowieje. Lekkie wapienie i piaskowce dodatkowo wymagają impregnacji podczas montażu. Stosuje się preparaty zmniejszające nasiąkliwość i zabezpieczające przez zabrudzeniami, na bazie silikonów, żywic epoksydowych i związków krzemu. Impregnaty te są zwykle bezbarwne, nadają płytom nieglazurowanym delikatny połysk, z kolei elewacje matowe „odświeżają”.

Jeśli kamienie są drobne, montuje się je na zaprawę klejącą. Klej do elewacji musi być elastyczny, z domieszką środków retencyjnych (spowalnianie oddawania wody) i organicznych spoiw akrylowych zwiększających przyczepność i dających elastyczność. Te dwa komponenty są najbardziej w kleju kosztotwórcze. Powyższe parametry są tym bardziej wymagane im „trudniejsze” jest podłoże, na jakim układamy elewację. Duże kamienie mocuje się na kotwach, bądź szynach montażowych, pomiędzy którymi układa się termoizolację (elewacja wentylowana).

W przypadku, gdy porowate kamienie elewacyjne tracą kolor, warto poddać je zabiegowi piaskowania. Polega to na czyszczeniu danej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, bądź cieczy. Piaskowanie zleca się wyspecjalizowanej firmie. Alternatywą dla piaskowania jest mycie wodą lub parą wodną pod dużym ciśnieniem. Producenci kamiennych okładzin elewacyjnych sprzedają zazwyczaj także wyspecjalizowane środki chemiczne do usuwania niewielkich zanieczyszczeń. Są to preparaty zawierające między innymi kwasy, które – wnikając w strukturę kamieni – są w stanie usunąć niewielkie wykwity, mchy czy porosty. Chemiczną pomoc, w tym wypadku, warto traktować jako ostateczność.

Autor: portal: obud.pl – zobacz wizytówkę firmy

Für das kernmodul gilt, dass je nach gewähltem studiengang ghostwriter im kernmodul folgende leistungen zu erbringen sind 3.