zadzwoń: 33 854 50 45

napisz: kosta@kosta.pl

UE

Porady eksperta

Naprawa popękanych ścian – poznaj najczęstsze błędy

Dodano: 15 stycznia 2019

Popękane ściany w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym to powszechny problem, który pojawia się zarówno w przypadku nowych budynków, jak również tych niedawno remontowanych. Skąd biorą się popękane ściany? Przyczyn może być kilka, jednak najważniejsze jest to, by przy naprawie uniknąć błędów, które mogą doprowadzić do ponownego pojawienia się rys na ścianach w naszych domach.

CZY NAPRAWA POPĘKANEJ ŚCIANY JEST TRUDNA I KOSZTOWNA?

Popękane ściany można naprawić samodzielnie, co znacznie obniży koszt wykonania tego zadania. Przydadzą się do tego specjalistyczne produkty w przestępnych cenach dostępne w sieciach handlowych, oferowane jako gotowe do wykorzystania. Nie potrzebujemy wielu narzędzi, wystarczy szpachelka do oczyszczenia powierzchni oraz nałożenia preparatu naprawczego i materiał ścierny do wyszlifowania wcześniej popękanej ściany.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Przede wszystkim należy ustalić czy popękane ściany w mieszkaniu to powierzchniowe rysy, czy też pęknięcia tynku albo muru. Przed przystąpieniem do pracy musimy wykluczyć pojawienie się wad konstrukcyjnych budynku, które mogą również przejawiać się w postaci popękanych ścian. Najczęściej spotykamy się jednak z powierzchniowymi pęknięciami i głębokimi lub płytkimi rysami na ścianach, które są problemem wyłącznie estetycznym.

PO PIERWSZE: MASA NAPRAWCZA

Pracę rozpoczynamy od oczyszczenia powierzchni, a następnie wypełnienia ubytków w ścianie. Elastyczna masa naprawcza zawierająca włókno szklane to doskonałe rozwiązanie do naprawy podłoża betonowego, gipsowego, drewnopochodnego, cementowo-wapiennego oraz płyt kartonowo gipsowych. Ten niezwykle uniwersalny produkt po wyschnięciu pozostawiający transparentną powłokę, to prawdziwie nieoceniony pomocnik, jeśli w naszym domu pojawiły się popękane ściany. Naprawa za pomocą masy ACRYL-PUTZ® FX 23 FLEX marki Śnieżka jest niezwykle prosta, produkt jest gotowy do użycia i bardzo łatwo się nakłada.

PO DRUGIE: GŁADŹ WYKOŃCZENIOWA

Wstępnie naprawione popękane ściany w mieszkaniu należy następnie odpowiednio wykończyć. Śnieżnobiałą i idealnie gładką ścianę uzyskamy dzięki zastosowaniu gładzi szpachlowej, którą nakładamy na idealnie wyschniętą masę wykończeniową. Przy grubości warstwy 1 mm wydajność produktu wynosi około 1 kg/m². Gładź ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ marki Śnieżka występuje w małych (1,5 kg),a także bardzo dużych (27 kg) opakowaniach, dzięki czemu można wybrać opakowanie, odpowiadające naszym potrzebom. Tą gotową do użycia masę można nakładać zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Bardzo dużym ułatwieniem w pracach remontowych jest wytrzymałość gładzi oraz wypełniacze o strukturze płytkowej, co wpływa na bardzo łatwe jej szlifowanie po wyschnięciu

NIE POPEŁNIAJ TYCH SAMYCH BŁĘDÓW!

Nikogo z domowników nie cieszy widok popękanych ścian. Przyczyny ich powstania wynikają z naturalnych procesów (np. osiadanie budynku przez pierwsze lata po wybudowaniu) lub z nieprawidłowo przeprowadzonych remontów oraz pory roku (zima, wilgoć). Warto pamiętać o kilku zaleceniach, dzięki którym nasza renowacja okaże się skuteczna na długie lata.

Przed przystąpieniem do remontu należy bardzo dokładnie oczyścić ścianę. Wszelkie odłamki tynku, elementy starej farby, kurz i brud usunąć, gdyż mogą wpłynąć na złą przyczepność masy naprawczej. Dodatkowo, można skorzystać z gruntu, który wpłynie na wzmocnienie podłoża. Pamiętajmy o jego dokładnym wyschnięciu. Prace z masą wykończeniową należy wykonywać w temperaturze podłoża i otoczenia powyżej +10˚C. Masę nakładamy ręcznie, powoli i bardzo dokładnie. Czas schnięcia masy z włóknem szklanym w temp. +20˚C i wilgotności powietrza 65% dla powierzchni o grubości 1 mm wynosi około 4 godziny, a pełne wyschnięcie następuje do 24 godzin. Dopiero po tym czasie możemy nakładać gładź, której czas schnięcia dla grubości ok. 1 mm wynosi 4 godziny. Jednorazowo nakładamy warstwę 1-3 mm i dopiero po jej utwardzeniu możemy nakładać kolejne. Nie próbujmy przyspieszać procesu schnięcia farelkami, przeciągami, podkręcaniem ogrzewania, ponieważ może to obniżyć jej parametry. Szlifowanie oraz malowanie wykonujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu ostatniej warstwy.