POKOST LNIANY

 

Pokost lniany - naturalna impregnacja drewna

 
Chemia budowlana - Fot. Drewnochron
Fot. Drewnochron
Stosowanie ekologicznych produktów jest nie tylko zdrowym i przyjaznym dla środowiska sposobem konserwacji drewna. Dzięki ich wyjątkowym właściwościom, można solidnie zabezpieczyć drewno i zapewnić mu wyjątkową trwałość.

Drewno jako naturalny surowiec wymaga kompletnej ochrony mimo tego, że samo potrafi właściwie reagować na zmienne warunki, w których jest eksploatowane. Tradycyjnym środkiem, który wraca do łask użytkowników doceniających jego zalety jest pokost lniany.

Naturalny podkład


Lakierowanie drewna, oprócz efektu dekoracyjnego, służy przede wszystkim jego ochronie przed działaniem czynników pogodowych oraz przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Aby zapewnić kompletne zabezpieczenie sięgające w głąb struktury surowca, konieczne jest wstępne zastosowanie silnie penetrującego podkładu, który zapobiegnie działaniu wilgoci. Dzięki naturalnym właściwościom pokostu lnianego jest on doskonałym środkiem do pierwotnego zabezpieczenia drewna w domu bądź ogrodzie. Preparat przygotowany jest na bazie oleju lnianego, który gwarantuje właściwości hydrofobowe. Dzięki temu niweluje on zaleganie wody i tym samym uniemożliwia rozwój grzybów czy pleśni. Produkt nadaje się zatem do zabezpieczania drewna użytkowanego w łazience czy w kuchni.

Chemia budowlana - Fot. Drewnochron
Fot. Drewnochron

Łatwość stosowania


Przyjazny dla środowiska, naturalny produkt może być nakładany bezpośrednio na surowe drewno i wszelkie materiały drewnopochodne. Bezbarwny preparat nie zmienia koloru surowca, a przy tym nie tworzy powłoki lakierowej. Używa się go w postaci rozcieńczonej (np. 1 część Pokostu Lnianego i 1 część rozcieńczalnika EKO1 marki Drewnochron). Środek osiąga wówczas konsystencję, która umożliwia jego łatwe wcieranie i tym samym wnikanie w powierzchnię. Nanoszenie można wykonywać ręcznie bądź maszynowo. W obu przypadkach materiał, na którym będzie stosowany pokost lniany, należy wstępnie przeszlifować, a następnie aplikować produkt aż do całkowitego nasycenia.

Pokost lniany daje nie tylko solidną ochronę przed wilgocią, ale jest także podkładem, na który z powodzeniem można nakładać kolejne powłoki. Naturalne właściwości produktu sprawiają, że idealnie współgra z farbami podkładowymi, nawierzchniowymi oraz lakierami do drewna.

źródło: Chemiabudowlana.info [chemia@chemiabudowlana.info]