JAK PIELĘGNOWAĆ TARAS

Jakich środków używać do pielęgnacji desek, kiedy najlepiej wykonywać czynności renowacyjne i jak zachować kolor tarasu na dłużej?
 

Chemia budowlana - Fot. Kaczkan
Fot. Kaczkan


Podstawową konserwację tarasu należy przeprowadzać minimum raz na 12 miesięcy, a optymalnie dwa razy do roku: jesienią, aby zabezpieczyć przydomową przestrzeń przed zimą oraz wiosną, w celu przygotowania jej to intensywnej eksploatacji podczas sprzyjającej pogody. Sposobów pielęgnacji desek jest wiele, należy jednak pamiętać, że tym, co decyduje o trwałości i żywotności tarasu jest przede wszystkim materiał, z którego został wykonany, a także fabryczne procesy uszlachetniające, jakim został poddany produkt. Dopiero połączenie najwyższej jakości surowca z umiejętną i przeprowadzaną regularnie impregnacją zagwarantuje piękny i trwały taras na lata.

Najlepiej przeprowadzać w bezdeszczowy dzień, kiedy wilgotność powietrza jest niska, a słupek rtęci wskazuje powyżej 10 stopni C. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię tarasu tak, by nakładane na niego preparaty mogły dokładnie spenetrować jego strukturę. Największą popularnością cieszą się oleje i lakiery. Takie produkty jak oleje nadają drewnu głęboki, nasycony odcień oraz wydłużają żywotność surowca. Dlatego warto taras zaimpregnować od razu po jego zamontowaniu. A następnie powtarzać tę czynność od jeden do dwóch razy w ciągu roku.


Warstwę preparatu należy nanosić wzdłuż słojów przy pomocy szerokiego pędzla; po około 6 godzinach czynność trzeba powtórzyć. Taras drewniany można też zabezpieczyć lakierem, który wydobędzie kolor desek i stworzy trwałą powłokę, odporną na wilgoć i zmienne temperatury. Przed przystąpieniem do lakierowania powierzchnię należy pokryć preparatem drewnochronnym. Jeśli jest to pierwszy zabieg lakierowania, deski trzeba także zagruntować. Podobnie jak w przypadku oleju, lakier nakłada się dwukrotnie za pomocą szerokiego pędzla, tutaj jednak odstęp pomiędzy kolejnymi etapami prac powinien wynosić dobę. 

Chemia budowlana - Fot. Kaczkan
Fot. Kaczkan


Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia tarasu przez niekorzystną aurę, niskie temperatury czy czynniki biologiczne, warto już przed jego realizacją zastanowić się z jakiego rodzaju drewna powinien być wykonany. 

Połączenie najwyższej jakości drewna tarasowego z jego regularną konserwacją uzupełnione o umiejętne zaaranżowanie przydomowej przestrzeni gwarantuje, że taras stanie się ulubionym miejscem wypoczynku, nie tylko podczas słonecznego lata. 
 

 

 Autor: Drewnochron - zobacz wizytówkę firmy