IMPREGNACJA DREWNA W OGRODZIE

Ostatnie ciepłe dni, to w zasadzie również ostatni moment na to, aby zadbać o drewniane elementy małej architektury. 

Prace związane z impregnacją powierzchni drewnianych powinno się przeprowadzać w ciepłe dni, gdy temperatura oscyluje między 15 - 25°C i, gdy jest sucho. Duża wilgotność powietrza i niska temperatura wydłużają czas schnięcia preparatów. 

Chemia budowlana - Flickr
Flickr


Powierzchnie przed malowaniem należy zeszlifować, a pęknięcia, ubytki i szpary wypełnić szpachlówką. Nie szlifuje się drewna po nałożeniu impregnatu, tak jak nie szlifuje się ścian po nałożeniu farby. Drewno, które chcemy impregnować, musi być suche i odpylone. Impregnując wilgotne powierzchnie zmniejszamy skuteczność działania impregnatu, który nie wnika zbyt głęboko w strukturę drewna. Kolejny zabieg, jaki musimy wykonać przed impregnacją, to odtłuszczenie drewna rozcieńczalnikiem. W przypadku impregnatu wodnego będzie to woda z dodatkiem detergentu, a w przypadku impregnatu rozpuszczalnikowego stosuje się rozcieńczalnik ftalowy. Impregnaty, zamiennie nazywane bazą gruntującą mają przede wszystkim właściwości biochronne i biobójcze. Impregnat wodny charakteryzuje się szybkim czasem schnięcia, jednak do stosowania na zewnątrz skuteczniejsze mogą okazać się impregnaty rozpuszczalnikowe. Chronią przed wilgocią, grzybem i owadami. 

W przypadku impregnatów polecamy stosowanie tamponu, gąbki czy szmatki. Chodzi o to, by produkt wcierać w drewno.

Chemia budowlana - Fot. Flickr
Fot. Flickr


Impregnaty nie wpływają na estetykę drewna. Od tego są preparaty ochronno-dekoracyjne czyli lakier, lakierobejca, olej, emalia do drewna czy lazura. Nadają one elewacji drewnianej kolor, a pigmenty w nich zawarte chronią drewno przez promieniowaniem UV. Każdy z w/w preparatów charakteryzuje się innymi właściwościami. Lakier tworzy powłokę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi, olej z kolei podkreśla fakturę drewna. Co wybierzemy, w dużej mierze zależy od rodzaju drewna, z jakiego zrobiony jest dany element. 

Jak nakładać? Polecamy stosowanie metody tradycyjnej, czyli nakładanie pędzlem. Dlaczego nie, tak modna metoda natryskowa? Z prostego powodu, podczas malowania pędzlem preparat dociera bezpośrednio do drewna, a nie jest rozpylany w powietrzu. 

Przed zastosowaniem każdego produktu trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, co będzie gwarancją tego, że praca jaką wykonaliśmy nie poszła na marne. 

 

Autor: portal: obud.pl - zobacz wizytówkę firmy